Badania i rozwój
Prace B+R
W 2013 r. firma EKOPROD podjęła decyzję strategiczną w zakresie dywersyfikacji swojej działalności. Przeprowadzona analiza wykazała, że dostępność surowców do wytwarzania kruszyw sztucznych w ciągu najbliższych kilku lat będzie ulegała wyczerpaniu. Monopolizacja przemysłu hutniczego w Polsce może też uniemożliwić skuteczną konkurencję z zagranicznymi podmiotami wspieranymi przez zagranicznych właścicieli.
Nowymi kierunkami zainteresowania firmy pozostały nadal odpady, a właściwie gospodarka odpadami, utylizacja i recykling odpadów, które pochodzą z innych źródeł. Są to w szczególności:
- odpady gumowe,
- osady ściekowe komunalne i przemysłowe,
- stałe i płynne odpady organiczne, zwłaszcza pochodzące z gospodarki zielenią, rolnictwa, hodowli i przemysłu rolno-spożywczego.
W wyniku podjętych działań rozpoczęto w firmie:
- analizę zagadnień kompleksowego zagospodarowania ww. odpadów / osadów,
- działalność badawczo-rozwojową dla wypracowania własnych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych w zakresie:
- pirolizy niskotemperaturowej odpadów gumowych
- hydrotermicznego uwęglania osadów ściekowych i biomasy
- hydrolizy termicznej biomasy i bioodpadów
Efektywna gospodarka odpadami ściekowymi pozwala nie tylko na wyeliminowanie problemu ich składowania i zanieczyszczania środowiska, ale również zapewnia dodatkowe korzyści. Recykling odpadów gumowych (np. opon) metodą pirolizy dostarcza m.in. wysokoenergetycznych gazów. Recykling odpadów w postaci biomasy metodą jej uwęglania dostarcza biowęgiel, który jest zarówno materiałem energetycznym, jak i nawozowym czy kompostowym. Wykorzystuje się go również w budownictwie do izolacji termicznej budynków. Poza tym utylizacja odpadów ściekowych jest równoznaczna z ochroną środowiska naturalnego. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi badaniami.