
Kruszywo jako ważny element w budownictwie drogowym i inżynieryjnym
Kruszywo to jeden z podstawowych materiałów budowanych, bez których nie byłby możliwy rozwój niemal każdej gałęzi przemysłu. To dzięki niemu, mogły powstawać drogi, szlaki kolejowe, mosty oraz budynki o różnorodnym przeznaczeniu. Kruszywa występują w wielu różnych rodzajach. Jednym z nich są kruszywa hutnicze, które znajdują powszechne zastosowanie w budownictwie drogowym i inżynieryjnym. Wyjaśniamy, jakie są ich najważniejsze zalety.

Zasady eksploatacji hałd
Hałdy to formy ukształtowania powierzchni, charakterystyczne dla krajobrazu Górnego Śląska. Stanowią zwały kamienia odpadowego w formie stożków. Określane są jako nieużytki, ponieważ tworzą je odpady poprzemysłowe — popiół i żużel — powstałe w wyniku działalności kopalni, zakładów hutniczych, zakładów związanych z energetyką. Jednak nie wszystkie hałdy są bezużyteczne. Niektóre z nich umożliwiają pozyskiwanie wysokiej jakości żużlu wielkopiecowego i konwertorowego. Jest to surowiec do produkcji sztucznych kruszyw drogowych, wykorzystywany przy budowie m.in. autostrad, pasów startowych, samochodowych torów wyścigowych itd.

Kruszywa sztuczne i naturalne. Porównanie
Kruszywa znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, budowie dróg, produkcji betonu i zapraw budowlanych. Zużycie kruszyw jest bardzo duże. Obecnie oprócz kruszyw naturalnych coraz częściej wykorzystywane są tzw. kruszywa alternatywne, do których zaliczamy m.in. kruszywa sztuczne.

Utylizacja odpadów w świetle przepisów
Utylizacja to sposób na wykorzystanie odpadów jako surowców wtórnych do dalszego przerobu. Przetwarzaniu mogą podlegać różnego rodzaju odpady, w tym również odpady żelazonośne czy odpady pohutnicze.

Przyszłość kruszyw hutniczych
Obecnie w naszym kraju realizuje się wiele inwestycji budowlanych, w tym również drogowych i kolejowych, dlatego też zapotrzebowanie na wysokiej jakości kruszywo jest duże. Ma to wpływ m.in. na wzrost produkcji kruszywa hutniczego, które z powodzeniem zastępują kruszywa naturalne, a ze względu na stopniowe pogarszanie się jakości bazy surowcowej w przyszłości tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać.

Dlaczego rozmiar kruszywa ma znaczenie?
Kruszywo to materiał pochodzenia organicznego lub mineralnego, który może być wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Od tego, gdzie i w jakim stopniu będzie możliwe jego użycie zależy rodzaj oraz rozmiar kruszywa. Inne będzie wykorzystywane w mieszkankach betonowych, inne w mieszkankach drogowych, a jeszcze inne do ozdobienia przestrzeni wokół domów.

Fakty i mity o kruszywach alternatywnych
Branża budowlana jest jednym z głównych odbiorców kruszywa. Jest ono wykorzystywane zarówno w budownictwie liniowym, jak i kubaturowym. Rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju materiały spowodowane dynamicznym rozwojem infrastruktury, a także zwiększenie zainteresowania poszukiwaniem sposobów na zmniejszenie obciążenia środowiska naturalnego przez produkcję przemysłową sprawiły, że coraz częściej możemy się spotkać z wykorzystaniem kruszyw alternatywnych. Do niedawna wielu wykonawców i projektantów podchodziło do tego rodzaju materiałów z dużą rezerwą. Sprawiło to, że wokół kruszyw alternatywnych narosło sporo nieporozumień. Czy w rzeczywistości nadają się one do wykorzystania i są pełnowartościowym produktem? Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja z ich stosowaniem.

Tajniki logistyki. Jak transportować kruszywa?
Kruszywa budowlane to materiały niezbędne na każdym placu budowy. Przy wznoszeniu większości obiektów potrzebny jest piach oraz żwir, są one używane także do niektórych prac ziemnych, wyrównywania lub zagęszczania podłoża i obsypywania fundamentów. Kruszywa przydadzą się również przy produkcji betonu i zapraw. Grubsze frakcje są niezbędne przy budowie dróg i konstrukcji ziemnych.

Czym są hałdy? Rola i znaczenie
Hałdy to formy ukształtowania powierzchni.
Te wysypiska odpadów przemysłowych: popiołu i żużlu, powstają w wyniku działalności kopalni, zakładów hutniczych lub zakładów, związanych z energetyką.
Określane są jako nieużytki.

Sposoby utylizacji odpadów
Każde państwo produkuje odpady, a jak się okazuje, im wyższy stopień rozwoju danej cywilizacji, tym większe ilości generowanych produktów ubocznych. Na szczęście wraz ze wzrostem liczby różnego rodzaju odpadów, wzrasta również świadomość ekologiczna, a także powstają nowe rozwiązania na skuteczne przetwarzanie ich.